top of page

Płyta laminowana. Lite drewno czy płyta fornirowana. Jaki jest najlepszy materiał na meble?

W niniejszym artykule przyjrzymy się trzem najpopularniejszym rozwiązaniom stosowanym w meblarstwie. Jaki jest najlepszy materiał na meble? Poniżej przedstawiamy zalety każdego z rozwiązań, na których podstawie możecie zdecydować, jakie rozwiązanie w waszym przypadku będzie najlepszym materiałem na meble!


Co to jest lite drewno?

Drewno jest najstarszym oraz najbardziej "wdzięcznym" materiałem wykorzystywanym przez człowieka. Niestety obecnie meblami drewnianymi nazywa się często produkty, które tylko wyglądają jak drewniane, a tak naprawdę wykonane są z płyty meblowej lub forniru.


Drewno lite to w 100% materiał wytworzony z drewna. Warto upewnić się, czy kupowane przez nas meble są wykonane z litego drewna.

Do zalet litego drewna należą:


Stół z litego drewna dębowego. Stół z litego drewna. Lite drewno dębowe.
Stół z litego drewna dębowy.

  • Niepowtarzalne wzory utworzone przez naturę,

  • Duża odporność na ściskanie,

  • Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,

  • Ekologiczny materiał,

  • Naturalne właściwości antystatyczne mają pozytywny wpływ na alergików,

  • Dobrze zabezpieczone będzie służyło przez wiele lat,

  • Lite drewno jest łatwe w renowacji powierzchni i dobrze znosi zabiegi odnawiające.

Jeśli szukasz producenta mebli na wymiar z litego drewna, koniecznie powinieneś zwrócić się do Skywood. Decydując się na współpracę ze specjalistami masz pewność, że zaproponowane przez nich rozwiązanie będzie trwałe i jakościowe, a co najważniejsze, najbardziej dopasowane do twoich potrzeb!


Czy lite drewno posiada jakieś wady?

Coraz częściej wada litego drewna staje się jego najbardziej pożądaną zaletą. Pęknięcia, szczeliny i sęki, które kiedyś były uważane za niepożądane, teraz stanowią główne elementy ozdobne mebli z litego drewna.


Nowoczesny styl uwielbia naturalne niedoskonałości drewna. Dodatkowo, często stosuje się procesy mechaniczne lub chemiczne, które mają na celu postarzanie drewna i uzyskanie efektu starego drewna, którego coraz mniej jest dostępne na rynku.


Co to jest fornir?

Fornir jest okleiną z drewna, naklejanego na płytę meblową. Jest to cienka okleina powstająca z płatów drewna, której grubość wynosi od 0,1 do nawet 8 mm. Im grubszy „plaster” drewna tym trwalsza okleina. Fornir, podobnie jak lite drewno należy go zabezpieczyć przed użytkowaniem. Meble z forniru, posiadają naturalne usłojenie oraz wybarwienie drewna, z którego zostały stworzone.


Płyta fornirowana. Fornir dębowy.
Płyta fornirowana


Wady i zalety forniru

Fornir jest materiałem pomiędzy płytą meblową, a litym drewnem. Jest bardziej odporny na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne czy kontakt z wodą niż płyta. Ceny tego materiału są również znacznie wyższe niż laminowana okleina. Wadą forniru jest niewątpliwie jego sposób pielęgnacji. Uszkodzenia powstałe na okleinie forniru, są ciężkie do usunięcia. Możliwość starcia górnej warstwy uszkodzeń jest ograniczona, ponieważ sama warstwa forniru jest dość cienka.


Jeśli szukasz producenta mebli na wymiar z płyty fornirowanej, koniecznie powinieneś zwrócić się do Skywood. Decydując się na współpracę ze specjalistami masz pewność, że zaproponowane przez nich rozwiązanie będzie trwałe i jakościowe, a co najważniejsze, najbardziej dopasowane do twoich potrzeb! Dowiedz się więcej o fornirze dzwoniąc do nas lub wysyłając maila na naszą skrzynkę pocztową.


Co to jest płyta laminowana?

Laminaty to jedne z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych w meblarstwie. To tworzywa dysplastyczne powstające w procesie zaprasowywania zaimpregnowanego żywicą papieru na powierzchni płyty MDF lub płyty wiórowej. Proces ten zachodzi w temperaturze około 200 stopni Celsjusza, co sprawia, że płyty laminowane odporne są na bardzo wysokie temperatury.

Płyty laminowane wykorzystywane są najczęściej w korpusach mebli, ale wykonywane są z nich także fronty meblowe, parapety, drzwi oraz blaty. Płyty laminowane cechują się wytrzymałością na czynniki zewnętrzne i są odporne na zarysowania i zabrudzenia. W zależności od potrzeb mogą być frezowane, co pozwala uzyskać na nich dekoracyjne żłobienia, można też na nie nalepić folię samoprzylepną albo pomalować je na dowolny kolor. Ponadto istotne jest to, że laminat nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Płyty laminowane są przystępne cenowo i dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów.


Różnorodność we wzorach.

Bardzo istotnym czynnikiem dla klientów decydujących się na meble z płyty laminowanej jest to, że mogą one doskonale udawać drewno. Najnowocześniejsza technologia struktury synchronicznej 3D, używana przy produkcji laminatów, pozwala na realistyczne odwzorowanie słojów i zagłębień. Meble pokryte takim laminatem są trudne do odróżnienia od mebli z prawdziwego drewna. Należy jednak pamiętać o tym, że powierzchnia płyty laminowanej jest wykonana z tworzywa sztucznego, co może negatywnie wpływać na ocenę tego materiału przez miłośników naturalnych rozwiązań.


Jeśli szukasz producenta mebli na wymiar z płyty fornirowanej, koniecznie powinieneś zwrócić się do Skywood. Decydując się na współpracę ze specjalistami masz pewność, że zaproponowane przez nich rozwiązanie będzie trwałe i jakościowe, a co najważniejsze, najbardziej dopasowane do twoich potrzeb! Dowiedz się więcej o fornirze dzwoniąc do nas lub wysyłając maila na naszą skrzynkę pocztową.


195 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page