top of page

Pielęgnacja blatów z litego drewna- jak samodzielnie olejować i olejowoskować blaty?

Zaktualizowano: 14 cze 2023

Drewniane blaty są pięknym elementem wystroju wnętrza. Jednak, jak każdy element, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Drewno można konserwować na wiele sposobów, stosowanie olejowosku to jedno z rozwiązań, które posiada kilka przewag nad blatami lakierowanymi. Główną zaletą jest łatwość w ich konserwacji, w poniższym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób konserwować i odnowić blaty drewniane, tak, aby ich jakość i estetyka pozostały z nami na jak najdłużej.


Dębowe Stoły w siedzibie Okręg Małopolski ZHR na ul. Grzegórzeckiej w Krakowie. Stoły na zamówienie
Stoły w siedzibie Okręg Małopolski ZHR na ul. Grzegórzeckiej w Krakowie

Olejowanie blatów z litego drewna to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod, które pozwolą dłużej cieszyć się ich pięknem. Olejowoskowanie blatów z litego drewna ma wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala zabezpieczyć drewno przed wpływem wilgoci, powietrza, a nawet uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo olejowoskowanie nadaje blatom piękny i naturalny wygląd, podkreślając ich kolor i strukturę.


1. W przypadku, kiedy blat posiada jakieś ubytki, przykładowo mikropęknięcia, wcześniejsze ubytki, które się poszerzyły należy użyć szpachli do drewna. Polecamy szpachlę do drewna dębowego Vidaron, należy ją umieścić w ubytkach i poczekać na jej zastygnięcie. Proszę się upewnić, że wszystkie ubytki zostały dokładnie uzupełnione. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w miarę użytkowania do szpar nie dostanie się wilgoć, która mogłaby sprawić że drewno w środku zacznie pęcznieć lub pękać.


2. Jeśli blat posiada chropowatości, można rozważyć przeszlifowanie powierzchni papierem ściernym/ gąbeczką ścierna o gradacji 120 lub wyższej, taki proces powinien zarówno wygładzić powierzchnię drewna jak i poprzednio nałożonej szpachli. Proszę się nie bać tego procesu, w przeciwieństwie do lakieru, oleje i olejowoski mają możliwość stosowania doraźnego i punktowego, a druga warstwa nałożona tylko w miejscu, które chcemy odnowić, nie powinna być widoczna po poprawnie przeprowadzonym procesie odświeżania.


Upewnij się, że twój blat z litego drewna jest czysty. Lite drewno dębowe

3. Następnie proszę dokładnie oczyścić blat z ewentualnego pyłu.


4. Na oczyszczony blat można nałożyć olejowosk, najlepiej zrobić to zgodnie z usłojeniem drewna. Olejowosk można nakładać wałkiem, szmatką lub ręcznikiem papierowym, ważne jest, aby robić to zgodnie z zaleceniami producenta. Różne rodzaje olejowosków zalecają, lub odradzają ścieranie nadmiaru olejowosku i w tej kwestii prosimy o zastosowanie się do treści etykiety Państwa preparatu. Należy jednak pamiętać, aby nałożyć olejowosk.


5. Taką czynność warto powtarzać regularnie, najlepiej co kilka miesięcy (2 razy do roku- co ok. 6 mięs.). Dzięki temu drewno pozostanie zabezpieczone i będzie zachowywać swój naturalny wygląd przez wiele lat.


6. Jeśli wolisz, aby odnowieniem twojego blatu zajęli się specjaliści, zapraszamy do kontaktu! Nasza firma z chęcią zaopiekuje się blatami z litego drewna, konserwując ich powierzchnię, poprawiając estetykę i zabezpieczając ją tak, aby posłużyły wam jak najdłużej!


Stół dębowy na metalowych nogach, blat z litego drewna
Stół dębowy z litego drewna.


Podsumowując, olejowanie blatów z litego drewna to jedna z najprostszych i skutecznych metod ich pielęgnacji. Wymaga nieco pracy, ale efekty są naprawdę warte poświęcenia czasu. Drewniane blaty będą piękne, odporne na uszkodzenia i przede wszystkim będą służyć przez długi czas.

Comentarios


bottom of page